Svetom otriasla šokujúca správa o minerálnej vlne, ktorá dokazuje, že bezpečnostné testy z 90. rokov nie sú pravdivé. Nový výskum vyvoláva množstvo otázok, ktoré priamo súvisia s rizikom verejného zdravia. Hrozí, že minerálna vlna môže spôsobovať chorobu pľúc, ktorá je omnoho nebezpečnejšia ako rakovina.

Výsledky o minerálnej vlne boli zverejnené v júni tohto roka. Od 90. rokov minulého storočia sa predpokladalo, že minerálna vlna je karcinogénna. Zlom nastal v 90. rokoch, kedy boli realizované testy, ktoré mali preukázať, že minerálna vlna je bezpečná a neobsahuje rizikové karcinogénne látky. Po 30 rokoch je ale všetko inak a tieto výsledky nie sú pravdivé.

Tiež Vás môže zaujímať:

Doživotná záruka na izoláciu!

Testy boli v minulosti sfalšované

Podľa novinára Garyho Cartwrighta (EU Today) boli testy z 90. rokov upravené a pred testovaním bola z minerálnej vlny odobratá kľúčová látka – forma spojiva. Práve tento zásah znehodnotil výsledky testovania a potvrdil, že minerálna vata je ako izolačný materiál bezpečná. Túto skutočnosť pred 30 rokmi uznala na základe výsledkov spomínaného testu aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC).

Ľudia i firmy kupovali iný produkt, než si mysleli

Výsledky nových testov materiálu pochádzajú z vedeckých výskumných inštitútov v Nemecku (BASF) a potvrdzujú, že testy, ktoré boli vykonané v 90. rokoch, nie sú správne. Ukázalo sa, že spotrebitelia či stavebné spoločnosti kupujú úplne iný produkt, ako si mysleli.

Tiež Vás môže zaujímať:

Minerálna vlna alebo PUR pena?

Hrozí choroba pľúc, ktorá je nebezpečnejšia ako rakovina

Nový výskum vyvoláva množstvo otázok, ktoré priamo súvisia s rizikom verejného zdravia. V rámci týchto zistení sa preto viaceré organizácia a inštitúcie, ktoré sledujú ekologický a zdravotný dopad rôznych druhov materiálov, rozhodli apelovať priamo na Európsku úniu. Cieľom je zavedenie prísnejších pravidiel o používaní minerálnej vlny a o manipulácii s minerálnou vlnou.

Hrozbou však nie sú len karcinogénne látky a rakovinové ochorenia, ale aj fakt, že minerálna vlna môže podľa posledných zistení spôsobovať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), ktorá je omnoho nebezpečnejšia ako rakovina. Podľa doktora Marjoleina Drenta z holandskej Maastrichtskej univerzity je dôležité uvedomiť si, že „niektoré druhy rakoviny liečiteľné sú, ale táto forma pľúcnej fibrózy zvyčajne nie je.“

Tiež Vás môže zaujímať:

Zateplenie striekanou penovou izoláciou

Existujú tri legislatívne riešenia

Podľa správy od EU Today sú tri legislatívne riešenia. Prvým je opätovné testovanie minerálnej vlny na zistenie rizika rakoviny spôsobenej manipuláciou s produktom. Ďalším sú právne predpisy v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti stavebných pracovníkov a iných osôb vystavených pôsobeniu minerálnej vlny, aby sa zabezpečilo, že sú dostupné primerané informácie o rizikách a povinné poskytovanie a používanie bezpečnostného vybavenia na pracoviskách. Tretím riešením je označovanie výrobkov tak, aby sa zabezpečilo, že zdravotné varovania sú viditeľne umiestnené na všetkých obaloch.

Obavy z rastúcich nákladov na energie a z globálneho otepľovania v 90. rokoch dostali "izolácie" na vysokú úroveň politickej agendy. Preto náhlenie sa za hľadaním náhrady azbestu neprinieslo iba pozitíva, ale aj negatíva v podobe izolačnej látky s karcinogénnymi účinkami, ktorá sa v oblasti stavebníctva stala takmer priemyselnou normou. Trvalo 99 rokov, kým jednotlivé štáty zasiahli v boji proti azbestu.

12.08.2018 22:17 - Zdroj topky.sk

Vyžiadajte si cenovú ponuku!

Potrebujete pomôcť alebo poradiť? Kontaktujte našich školených pracovníkov, ktorí Vám ochotne poradia s Vaším problémom alebo zodpovedia akékoľvek Vaše otázky ohľadom zateplenia striekanou penovou izoláciou alebo maľovania AirLess technológiou.
Sme tu pre Vás každý deň v čase od 800 do 2000!
Vyžiadajte si cenovú ponuku alebo 0904 200 900, poradíme Vám!