Zateplenie základovej dosky

Zateplenie základov a základovej dosky je jednou z najpodceňovanejších krokov pri stavbe domu. V dnešnej dobe neustále sa sprísňujúcich noriem a požiadaviek na energetickú úspornosť stavieb je tento krok nevyhnutný. Bohužiaľ najmä v prípade starších rodinných domov je tento krok úplne vynechaný.

meranie tepelnych strat termokamerou
Meranie tepelných únikov termokamerou na nezateplenej soklovek časti rodinného domu.

Okrem hrúbky a kvality tepelnej izolácie je dôležité myslieť aj na to, ktoré stavebné konštrukcie je potrebné zatepliť. Tepelná izolácia obvodových stien či podkrovia je dnes samozrejmosťou, na zateplenie sokla či suterénu, cez ktoré sa do budovy dostáva chlad, dochádza k úniku tepla a vzniku tepelných mostov, sa však často zabúda. Dom je preto vhodné zatepliť do hĺbky minimálne 50 cm pod úroveň podlahy vykurovaného priestoru. V prípade studeného nezatepleného suterénu, v ktorom teplota vzduchu dosahuje asi 15 °C, sa na 1. nadzemnom podlaží, kde chcete udržať teplotu 21 °C, môžete stretnúť s efektom studenej podlahy, ktorý je v obytných priestoroch nepríjemný a znižuje komfort bývania.

Tak ako pri realizácii akéhokoľvek zateplenia a nemenej dôležitej hydroizolácie je dôležité dbať na správnu realizáciu, aby sa predišlo vzniku tepelných mostov, ktoré sú častým zdrojom neskorších problémov ako je vlhnutie muriva a následné vytváranie plesní a húb. Najmä pri nesprávnej realizácii štandardnými formami zateplenia ako vzniká veľa priestoru na chyby, ktorých odstránenie je finančne a časovo nákladné.

Striekaná penová izolácia má oproti klasickému zatepleniu napr. extrudovaným polystyrénom nesmierne výhody!

Pri zateplení základov a základovej dosky používame striekanú penovú izoláciu s uzatvorenou bunkovou štruktúrou, tzv. tvrdú penu. Striekaná penová izolácia pri aplikácii priľne na akýkoľvek povrch a až 20-násobne zväčší svoj objem čím vyplní všetky trhliny a špáry. Vytvorí tak monolitickú súvislú vrstvu, ktorá je zárukou zdravého prostredia vo Vašej domácnosti.

Tvrdá pena má oproti ostatným druhom izolácie zaručene najlepšie hodnoty tepelného odporu a tepelnej vodivosti, takže na dostatočnú izoláciu spotrebujete omnoho menej materiálu.

Medzi neoceniteľné vlastnosti tvrdej peny patrí najmä aj 100% hydrofóbnosť - odolnosť proti vode a rýchlosť aplikácie. Znamená to, že ochranou základovej dosky striekanou penovou izoláciou vyriešite tepelnú a hydroizoláciu v jednom a už za 1 deň! Štandardné metódy zateplenia a hydroizolácie základov si vyžadujú v priemere až o 300% viac času na aplikáciu.
Naopak so Zatepli.eu Vašu stavbu zaizolujeme už za 1 deň. Táto možnosť je neoceniteľná najmä pri už obývaných objektoch.